Plan Konferencji

Roczna konferencja Miedzynarodowej Rady Chrzescijan i Zydów (ICCJ) w roku 2011, odbedzie sie w Krakowie, w dniach 3-6 lipca. ICCJ ma przyjemnosc miec jako wspólorganizatora konferencji Wydzial Studiów Miedzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie.

MIEDZYNARODOWA RADA CHRZESCIJAN I ZYDÓW
we wspólpracy z
Wydzialem Studiów Miedzynarodowych i Politycznych
UNIWERSYTETU JAGIELLONSKIEGO w KRAKOWIE

Konferencja Roczna ICCJ 2011
3 – 6 lipca, Kraków
 
Religie i Ideologie
Polskie i swiatowe perspektywy.

Plan Konferencji

Roczna konferencja Miedzynarodowej Rady Chrzescijan i Zydów (ICCJ) w roku 2011, odbedzie sie w Krakowie, w dniach 3-6 lipca. ICCJ ma przyjemnosc miec jako wspólorganizatora konferencji Wydzial Studiów Miedzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie. Konferencja to czesc biezacego  projektu ICCJ dotyczacego dialogu religijnego w Europie Srodkowej i Wschodniej. Kraje tego regionu,  wyzwalajac sie z systemu komunistycznego, znajduja sie w procesie integracji z wolna i demokratyczna Europa. Proces ten ma wiele wymiarów, w tym zetkniecie z wyzwaniem wielo-religijnego, wielokulturowego spoleczenstwa. To zetkniecie rodzi pytania o osobista tozsamosc, solidarnosc spoleczna, stosunki panstwa i kosciola i wiele innych.

Przewodnim tematem konferencji sa „Religie i Ideologie. Polskie i swiatowe perspektywy“ . W XX wieku Polska doswiadczyla okupacji i dyktatur, najpierw nazistowskiej a nastepnie sowieckiej. Wyrazamy nasze uznanie dla odwagi i oporu, które okazywali zarówno religijni jak i niereligijni mieszkancy Polski. Obserwujemy z uznaniem równiez odrodzenie zycia zydowskiego i zydowskiej kultury w Polsce, w duzej mierze nastepujace dzieki wysilkom nie-Zydów. To z tych wlasnie powodów Polska zostala wybrana jako miejsce w którym bedziemy zastanawiac sie nad naszym tematem, a Kraków jest do tego doskonala lokalizacja, zarówno ze wzgledu na jego historyczne znaczenie dla chrzescijan i zydów jak i jego kluczowe znaczenie w polskiej historii.   

Podczas naszego pobytu w Krakowie jest niemalze obowiazkiem abysmy odwiedzili miejsce pamieci jaki jest Auschwitz/Birkenau. Mimo ze Zaglada nie jest jednym z tematów konferencji, niemozliwym jest by pominac cien, jaki rzuca Zaglada na dialog chrzescijansko-zydowski. Nacisk bedzie jednakze polozony na implikacje jakie posiada Zaglada w obszarze edukacji – zarówno dla Zydów jak i dla Chrzescijan w XXI wieku. Zdajemy sobie sprawe, ze ta wizyta bedzie dla uczestników konferencji przezyciem. Dla osób które po raz pierwszy odwiedza miejsce pamieci przygotowano specjalny program, zas warsztaty i sesje podsumowujace pobyt uwzglednia emocjonalne, duchowe i intelektualne aspekty tego dnia konferencji.

W programie konferencji, wizyta w Auschwitz stanowic bedzie drugi z pelnych dni konferencji. Podczas pierwszego, powitalnego wieczoru 3 lipca, goscic nas bedzie Prezydent Miasta Krakowa w Urzedzie Rady Miasta Krakowa.  Pierwszy dzien konferencji, Poniedzialek 4 lipca poswiecony bedzie krótkiemu wprowadzeniu w historie spoleczna Polski w XX wieku i jej wplywowi na chrzescijanska i zydowska spolecznosc. Warsztaty poswiecone beda wzajemnym (i szerszym) stereotypom polsko-zydowskim, problemom wielowarstwowej tozsamosci (polsko-zydowskiej i/lub chrzescijanskiej) oraz trójstronnemu dialogowi zydowsko-niemiecko-polskiemu. Kolejnym tematem naszych warsztatów bedzie przyblizenie uczestnikom licznych inicjatyw i dzialan podejmowanych dzisiaj w obszarze dialogu chrzescijansko-zydowskiego w calej Polsce. Popoludnie bedzie poswiecone wizytom w miejscach o historycznym znaczeniu w Krakowie, jak na przyklad zydowski Kazimierz.

Trzeci, i ostatni, pelny dzien konferencji, sroda 6 lipca, poswiecony bedzie wspólnym i podobnym wyzywaniom przed którymi staja zydzi i chrzescijanie. Sesja plenarna poswiecona bedzie mozliwosciom jakie zydzi i chrzescijanie maja by wspólnie walczyc o sprawiedliwosc spoleczna w globalnej gospodarce. Warsztaty poswiecone beda innym wyzwaniom przed którymi stoja zydzi i chrzescijanie, jak fundamentalizm, sekularyzacja i indywidualizm. Dwie zamykajace, równolegle dyskusje panelowe poswiecone bede palacym kwestiom miedzynarodowym w obszarze dialogu miedzyreligijnego. Jednym z tematów bedzie sprawa stosunków panstwo-religia. Drugim bedzie sprawa Izraela i Palestyny. Konferencja zakonczona zostanie uroczysta kolacja i programem kulturalnym.

Rada i Komitet Programowy, Kraków 2011
 
Przewodniczacy:
Ojciec Dr. Manfred Deselaers, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oswiecimiu, przewodniczacy Komitetu Programowego.
 
Czlonkowie (alfabetycznie)
- Ojciec dr Wieslaw Dawidowski, OSA, Wspólprzewodniczacy Polskiej Rady Chrzescijan i Zydów, Przeor Klasztoru Augustianów w Lomiankach.
- Prof. Stanislaw Krajewski, Uniwersytet Warszawski, Wspólprzewodniczacy Polskiej Rady Chrzescijan i Zydów.
- Prof. John T. Pawlikowski, OSM, Chicago, Profesor of etyki spolecznej, Catholic Theological Union, University of Chicago
- Weilebny Dick Pruiksma, Heppenheim, Dyrektor Wykonawczy Miedzynarodowej Rady Chrzescijan i Zydów
- Prof. Bogdan Szlachta, Kraków, Dziekan Wydzialu Studiów Miedzynarodowych i Politycznych UJ.
- Dr Deborah Weissman, Jerozolima, Przewodniczaca Miedzynarodowej Rady Chrzescijan i Zydów.
 
Czlonkowie szerokiego komitetu programowego (alfabetycznie):
- Dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, Kraków, Dyrektor Centrum Badan Holokaustu UJ, czlonkini krakowskiego Klubu Chrzescijan i Zydów „Przymierze“  
- Gunnel Borgegard, Uppsala, Sekretarz ds. Teologii i Ekumenizmu na region nordycki, Przewodniczaca Szwedzkiej Rady chrzescijan i Zydów i czlonek zarzadu ICCJ.  
- Prof. Wieslaw Kozub-Ciembroniewicz, Kraków, Wydzial Studiów Miedzynarodowych i Politycznych UJ, Przewodniczacy Rady Programowej Centrum Badan Holokaustu UJ,  przewodniczacy krakowskiego Klubu Chrzescijan i Zydów „Przymierze“
- Prof. Zdzislaw Mach, Kraków, Dyrektor Instytutu Europeistyki UJ na Wydziale Studiów Miedzynarodowych i Politycznych.
 
 

Back